Siyah İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyah İncir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Siyah incir, bilindiği gibi incirin bir diğer türüdür. İncirin diğer türlerinde olduğu gibi bu türünde de çok büyük faydalar bulunmaktadır. Siyah incir, diğer incirlere göre biraz daha hassas ve aynı zamanda farklı bir lezzete sahiptir. Siyah incir olgunlaşma aşamasında diğer incirler gibi yeşil ve oldukça sert bir haldedir. Daha sonra yavaş yavaş kızararak son hali olan siyah rengi alır. Bu hale geldiğinde siyah incirin kabuğu oldukça incelir ve şekerli bir hal alır. Kabuğunun ince olması nedeni ile siyah incir, direk olarak kabuğuyla da yenilebilir. Ayrıca siyah incir kabuğu ile tüketildiğinde çok daha fazla faydalı olacaktır. Şekerli bir meyve olması nedeni ile birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Özellikle çocuklar için hem lezzetli hem de oldukça faydalı bir meyvedir. Siyah incir, içerisinde çok yüksek bir miktarda vitamin bulunmaktadır. Aslında siyah incirin rengi tam olarak siyah değildir. Daha çok mor renkte olsa bile eski zamanlardan beri insanlar siyah incir diye hitap edilmiştir. Yapılan araştırmalar üzerinde varılan sonuca göre siyah incir günümüzde bulunan meyvelerden en çok şeker barındıran besindir. Son olarak belirtmek isterim ki siyah incir kurutularak daha sonradan tüketilmek için uygun değildir. Özellikle kurutma aşamasında direk olarak bozulduğu için kurutulamayacaktır. Fakat incir sonradan şekerini kazandığı için tam olarak olgunlaşmış olan incirler için bu durum geçerlidir.


Siyah incirin faydaları nelerdir?

 • Siyah incirin kabukları ve çekirdeği içerisinde sütten iki kat daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Yüksek kalsiyum içeriği ile insanlara tam bir gelişim kaynağı olan siyah inciri bu nedenle bile bol bol tüketebilirsiniz. Özellikle kalsiyum eksikliği olan insanlar için birçok tıbbi ilaçtan çok daha büyük bir fayda gösterir.
 • Siyah incir içerisinde çok büyük mineraller bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 40 gramlık bir incir içerisinde insanların günlük mineral ihtiyacının yüzde altısını karşılayacak kadar mineral bulunmaktadır. Fakat belirtmek isterim ki mineral ve vitaminler arasında C vitamini bulunmaz.
 • İnsanlarda sindirim sistemi üzerinde de çok ciddi etkileri bulunan siyah incir, özellikle kabız olan insanlarda bu urumun hızlı bir şekilde düzelmesine etki edecektir. Bunun için düzenli bir şekilde siyah incir tüketebilirsiniz. Herkeste aynı etki görülmese bile oldukça büyük etkilere neden olmaktadır.
 • İnsanlarda özellikle boğaz enfeksiyonlarına dayalı olarak meydana gelen öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda vücuda en iyi vitamin alma şekli siyah incir tüketmektir. Sizlerde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri siyah incir tüketerek karşılayabilirsiniz. Üstelik, doğal olması nedeni ile herhangi bir yan etkiye neden olmayacaktır.
 • Bunun yanı sıra içerisinde herhangi bir yağ, kolesterol maddesi bulunmaması nedeni ile insanlarda diyetin bir parçası olarak kullanılabilmektedir.
Siyah incir, yüksek lif içeriği ile insanlarda çok büyük bir diyet parçası olmaktadır. Üstelik diyet yapan insanlarda vücudun şeker ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak en büyük doğal yiyecektir. Bu nedenle siyah incir, diyetinizin bir parçası olabilir. Bunun yanında ayrıca insanlarda vücudun kimyevi reaksiyonlardan uzak kalmasını sağlayarak hücrelerin tahrip olmasını engellemektedir. Hakkında herhangi bir araştırma olmasa bile siyah incir, insanlarda bazı söylentilere göre kalp sağlığının korunmasında çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle özellikle yaşlılarda kalp krizi riskinin azalmasını sağladığı düşünülmektedir. Sizlerde siyah incir tüketerek bu gibi faydalardan yararlanabilirsiniz.

Siyah İncir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

İncir Fidanı Nerelerde Yetişir?

İncir Fidanı Nerelerde Yetişir?

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir Diyeti Listesi

İncir Diyeti Listesi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6