Kuru İncir Kürü Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024

Kuru İncir Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Kış aylarının koruyucu kalkanı diyeceğimiz kuru incir, içerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kolesterolün kana karışmadan dışarı atılmasını sağlar. Kuru incir, başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere birçok sağlık sorununu önlemektedir. Özellikle lif bakımından zengin olan kuru incir, kabızlık gibi sindirim bozukluklarına da iyi gelmektedir. Ancak, incir çok hassas vücut yapısına sahip olan kişilerde alerjiye neden olabilmektedir. İncir tüketiminden önce alerji testi yaptırmanızda fayda vardır.

Kuru İncir Kürü Kabızlık İçin

3-4 parçaya bölerek üzerine bir bardak kaynar su ekleyip içeceğiniz kuru incirle kabızlık problemi yaşamazsınız.

Bir adet kuru incirde 2 gram kadar lif olduğunu biliyor muydunuz? Bu da demek oluyor ki günlük ihtiyacın %20'sini karşılamaktadır. İçerisinde bulunan 'benzaldehit' maddesi kanserli hücrelerin büyümesini önler.

Kuru İncir ve Solunum Yolları

Kuru incir ayrıca astım ve öksürük hastalarında saf doğal zeytinyağında 2-3 kuru inciri beklettikten sonra tüketilmesi ve buna altı ay devam edilmesi durumunda bu rahatsızlıkların önlenebileceği bilinmektedir. İncir, mideyi çalıştırması ve sinir sistemini olumlu etkilemesi ile de bilinir.

İncir Sütü ve Siğiller

İncir ağacının dalındaki sütü el ve ayaklarda bulunan siğillere sürüldüğünde geçtiğini göreceksiniz.

Kuru İncirin Erkek Sağlığına Faydaları

Kuru incir ayrıca erkeklerde sperm artırıcı etkisi vardır. Kuru incir, günlük alınması gereken magnezyum ihtiyacınızın %30'unu, fosfor ihtiyacınızın %20'sini karşılamaktadır. Bugün sizlerle paylaşmak istediğim incir kürünü kan yapıcı ve hamile kalmak için kullanabilirsiniz.

Kuru İncir Kürü Malzemeleri
  • Yarım litre kaynamış su
  • 7-8 tane kuru incir
Kuru İncir Kürü Nasıl Yapılır?

Kuru incirlerin dışındaki pudraların gitmesi için yıkayın. Bir cezveye yarım litre kaynatmış olan suyu koyun ve içerisine 7-8 tane kuru inciri birkaç parçaya bölerek ekleyin. Ağzını kapatıp 7-8 dakika kaynatın. Sekiz dakika ılıması beklenir. Ilıdıktan sonra süzülür. Öğünlerden 15 dakika önce aç karnınıza içiniz. Günde üç kez içmeniz yeterli olacaktır. Bu küre 21 gün devam edilir. 7 gün ara verildikten sonra 21 gün daha içilir. Yani toplamda bir yıl içerisinde 42 gün yapılmış olur. Her gün taze olarak hazırlamaya özen gösteriniz.

Ağız Kokusu ve İncir

Ağız kokusundan şikâyetiniz varsa incir yaprağı çiğnemesi tavsiye edilir. Ağızda yer alan yaralar için de hem kuru incir hem de incir yaprağı tüketebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muhallebili İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Muhallebili İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Zayıflatır mı?

İncir Zayıflatır mı?

Siyah İncir Yetiştiriciliği

Siyah İncir Yetiştiriciliği

İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri

İncir Uyutması Tarifi ve Malzemeleri

Hamilelikte Kuru İncir Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Kuru İncir Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

İncir Nasıl Kurutulur? ve Bekletilir

İncir Nasıl Kurutulur? ve Bekletilir

Güncel

İncir Kaç Kalori?

İncir Kaç Kalori?

Güncel

İncir Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Marmelatı Tarifi ve Malzemeleri